O programie Wiedza Galeria olimpijczyk.TV Forum Partnerzy Kontakt
USP tenispolska
szukaj z Google

Kalendarz imprez

Najbliższe imprezy:

wszystkie wydarzenia wszystkie wydarzenia

Partnerzy i Patroni

 

Patronat Honorowy 

Patroni medialni

 

szukaj na stronie

Tenis sportem na całe życie!

Nawet bardzo pobieżna lektura materiałów analizujących fizjologiczne i psychologiczne korzyści wynikających z uprawiania tenisa ziemnego pozwala stwierdzić, że TENIS ZIEMNY, bez żadnych wątpliwości można nazwać SPORTEM NA CAŁE ŻYCIE!

Ze względu na swoją specyfikę jest to sport, który kreuje styl bycia sobą oraz daje przyjemność z aktywności ruchowej i to bez względu na posiadany wiek.

Ponadto daje on możliwość ciągłego sprawdzania swoich możliwości technicznych, motorycznych i mentalnych.

Naukowcy w USA stwierdzili, że uprawianie sportu, a w szczególności tenisa ziemnego poprawia zdrowie i ogólne samopoczucie. W szczególności wzmocnieniu ulega system immunologiczny naszego organizmu, zmniejsza się przypadkowość zachorowań na choroby serca a także zmniejszeniu ulega śmiertelność spowodowana innymi chorobami.

Stwierdzono również, że osoby grające w tenisa charakteryzują się większym wigorem, optymizmem, pewnością siebie, a jeśli chodzi o depresje, agresję, niepokój oraz różnego rodzaju napięcia, to poziom tych cech jest zdecydowanie niższy niż u osób uprawiających inne sporty, albo nieuczestniczących w żadnej formie aktywności ruchowej.

Stwierdzono również, że uprawiając tenis ziemny spalamy więcej kalorii niż przy innych sportach.

Najważniejsze korzyści płynące z uprawiania tenisa można by podzielić na dwie grupy. W pierwszej grupie znajdą się korzyści w sferze fizjologicznej, takie jak: rozwój siły, wytrzymałości, szybkości, zwinności, gibkości, czasu reakcji, koordynacji, czucia mięśniowego.

Drugą grupę stanowią korzyści w sferze psychologicznej, społecznej i intelektualnej.

Z uwagi na specyfikę tej dyscypliny sportu cechy takie jak samodzielność, pewność siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, dostosowanie się do często zmieniających się sytuacji, zdolność myślenia strategicznego, zdolności komunikacyjne, postępowanie zgodnie z zasadą fair play, umiejętności pracy w zespole, samodyscyplina, etyka pracy, systematyczność, konsekwencja w działaniu, postrzeganie, koncentracja, motywacja, pokonywanie trudności, dążenie do odnoszenia sukcesów, uwypuklają się najbardziej.

Z pewnością znajdziemy sporty, które dają podobne korzyści w sferze ruchowej, inne, korzystnie oddziaływać będą w sferze mentalnej, ale tylko tenis łączy skutecznie tak wiele korzyści.

Dlatego tenis jest dyscypliną sportu, którą dzieci powinny uprawiać możliwie jak najwcześniej, aby w pełni mogły czerpać z tych wszystkich korzyści sprzyjającym zdrowemu i prawidłowemu rozwojowi.